Українська федерація професіоналів безпеки

28

ГРОМАДСЬКА СПІЛКА

УКРАЇНСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ ПРОФЕСІОНАЛІВ БЕЗПЕКИ

заснована 5 травня 1995 року

ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ

ОРГАНІЗАЦІЙ РОБОТОДАВЦІВ ОХОРОННОЇ ГАЛУЗІ

свідоцтво репрезентативності від 27.02.17 № 009/17-00-Р

Щодо ліцензування охоронної діяльності

27 березня 2023 року на засіданні Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування було заслухано пропозиції Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців охоронної галузі “Федерація професіоналів безпеки” щодо скасування ліцензування охороннної діяльності для компаній, що здійснюють діяльність без використання вогнепальної зброї.

В цілому, прийняте рішення щодо продовження розгляду даного питання після детального вивчення членами ради та підготовки відповідних пропозицій щодо шляхів практичної реалізації.

ПЕРЕДУМОВИ ДАНОГО ПИТАННЯ

1. На даний час Законом «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено ліцензування охоронної діяльності, на здійснення якої МВС видано більше 10 тис. ліцензій. Наразі ліцензування в охоронній діяльності охоплює усі сегменти, починаючи з послуг сторожової охорони «сараю».

Федерацією було запропоновано залишити ліцензування єдиного сегменту в охоронній діяльності, – з вогнепальною зброєю. Для цього внести зміни до Закону «Про ліцензування видів господарської діяльності», розробити нові Ліцензійні умови провадження охоронної діяльності з вогнепальною зброєю, в яких передбачити на момент отримання ліцензії наявність матеріально-технічної складової: збройної кімнати; чергової частини; транспорту реагування; пункту централізованого спостереження.
Близько 90% ліцензованих зараз охоронних фірм випадуть з під ліцензування. Але це суб’єкти малого підприємництва і незалежно від того чи ліцензована фірма чи ні вона повинна дотримуватись профільного Закону «Про охоронну діяльність» (далі – Закон).
Вказаний Закон діє вже більше 10 років. Додатково на його виконання було прийнято 8 підзаконних актів щодо: підготовки персоналу охорони (2); функціонування транспорту реагування (2); використання спеціальних засобів (2); перевезення вантажів, у тому числі цінних (2).
Законом передбачені певні обмеження в охоронній діяльності (статті 10), за невиконання яких наступає кримінальна або адміністративна відповідальність керівництва охоронної фірми та його персоналу. Зокрема Закон забороняє:
– брати участь у виконанні судових рішень під час виконавчого провадження;
– вдаватися до дій, спрямованих на силове протистояння між персоналом охорони різних суб’єктів господарювання;
– залучення до охоронних заходів осіб, які не подали документів, необхідних для влаштування на роботу, або не відповідають кваліфікаційним вимогам.
– здійснювати дії, що посягають на права, свободи та власність фізичних осіб, а також ставлять під загрозу їх життя та здоров’я, честь, гідність і ділову репутацію.
Персональна відповідальність посадових осіб охоронних фірм за невиконання Закону України «Про охоронну діяльність» є достатньо дієвим заходом.

Що зараз представляє ліцензування в охоронній діяльності:

– постійне збільшення кількості ліцензій;
– охоплення ліцензуванням здебільшого суб’єктів малого підприємництва (90%), діяльність яких не несе загроз безпеці держави та громадянам;
– відсутність можливостей з боку МВС забезпечити контроль;
– дублювання повноважень (відділ ліцензування з іншими структурами МВС);
– вибірковий підхід до перевірок;
– збільшення корупційних ризиків;
– відсутність стимулу для розвитку;
– отримання ліцензій для здійснення завідомо протиправних дій, відповідальності за які уникають замовники рейдерських захоплень, саме тому, що найняли фірму з ліцензією, контрольовану державою. Такі фірми «сміття» дискредитують охоронний ринок і не переймаються позбавленням ліцензії, бо завтра отримають нову. Зараз отримати ліцензію на охорону неважко, фактично потрібно лише зареєструвати підприємство або відкрити ФОП.

2. Також запропоновано, одночасно із запровадженням реформи ліцензування надати ліцензованим суб’єктам повноваження на короткоствольну вогнепальну зброю під час виконання охоронних обов’язків шляхом внесення змін до Закону «Про охоронну діяльність».

3. Очікувані позитивні наслідки законодавчого врегулювання зазначених пропозицій:

– створення озброєного ліцензованого підрозділу недержавної системи безпеки, підконтрольного МВС;
– суттєве зменшення регуляторного впливу на малий бізнес в охоронній діяльності;
– спрощення створення та ведення охоронного бізнесу для військовослужбовців, звільнених в запас.